Back to top

Emocje w kolorach

emocje w kolorach uśmiech jabłko para narzeczonych

Emocje w kolorach

EMOCJE UKRYTE W KOLORACH

.

.

Zgodzisz się, że otaczający nas Świat i my sami komunikujemy się nie tylko słowami lub dzwiękami, ale w dużej mierze za sprawą barw? Wyrażamy emocje w kolorach.

.

.

.

Poprzez kolory manifestujemy jacy jesteśmy, albo chowamy się jeśli nie chcemy się wyróżniać.

Każda barwa inaczej oddziałuje na ludzkie nastoje i emocje, dlatego nie warto lekceważyć ich wpływu na nasze myśli i działania.

Jak działają emocje w kolorach? Przykładowo w pokoju dziecka lepszym wyborem będzie kolor zielony, który uspokaja, zamiast czerwonego, który podświadomie wywoła agresję.

.

.

Większość ludzi podświadomie posługuje się kolorami dobierając je do swojego temperamentu. Chyba zgodzisz się, że chłopak ubierający się w czerwone spodnie i żółty sweter wyda ci się bardziej śmiały i zwariowany niż pan w szarościach i granatach?

Zasady budowania emocji i skojarzeń za pomocą kolorów można zrozumieć i świadomie stosować, żeby wyrażać siebie lub budować wizerunek osobisty lub firmowy.

Przeczytaj cały tekst i wykonaj ćwiczenie kończące ten wpis.

.

.

Barwy składają się z trzech głównych: czerwonej, żółtej i niebieskiej. A mieszając je dostaniemy jeszcze: pomarańczowy, zielony, fioletowy.

My pomówmy o emocjach w kolorach, więc interesuje nas bardziej podział barw na:

  • ciepłe (pochodne czerwieni) POBUDZAJĄCE, EMOCJONALNE

  • zimne (pochodne niebieskiego) WYCISZAJĄCE, NATURALNE

.

.

.

Kolor żółty OPTYMIZM. Żółty jest słoneczny, ciepły i przywodzi na myśl atmosferę lata. Jest to kolor radosny, dający zastrzyk energii. Jest odpowiedni dla osób, które potrzebują dodatkowej energii i poprawy nastroju w swoim otoczeniu. Jest jednak kolorem niewskazanym dla osób zazdrosnych i niepewnych siebie oraz nerwowych. Pobudza, ale niewłaściwe osoby będzie denerwował.

.

.

Kolor pomarańczowy PRZYJAŹŃ. Podobnie jak żółty, jest kolorem energetycznym, który rozjaśni i naenergetyzuje przestrzeń w twoim domu, lub biurze. Jest to kolor bardzo ciepły, który inspiruje do działania i daje poczucie bezpieczeństwa. Poleca się go osobom pragnącym wzmocnić swoją motywację do działania i skuteczność. Pomarańcz jest kolorem nowoczesnym, kojarzącym się z młodością – nie jest jednak odpowiednim kolorem dla osób samotnych i zagubionych.

..

Kolor różowy KREATYWNOŚĆ. Kolor kobiecy, seksowny, dodający energii i poczucia wolności. Różowy kolor pobudza organizm, rozładowuje jednocześnie napięcia i konflikty. To kolor dla pewnych siebie kobiet, które lubią ryzyko i są spragnione głębszych ludzkich relacji. Kojarzy się dzieciństwem, delikatnością. Uwaga, osoby niedojrzałe, przesadnie lubiące różowy, będą postrzegane jako dziecinne.

.

.

Kolor czerwony ENERGIA. Siła, namiętność, podniecenie, agresja, miłość. Czerwony jest tak energetycznym kolorem, że budzi skrajne emocje. Tak jak ogień rozpala uczucia i daje energię do działania. Jeśli chcesz być pobudzony to otaczaj się czerwienią, jednak uważaj na skutki uboczne dla osób nerwowych w postaci agresji i rozdrażnienia. Nie nadaje się jeśli chcesz pracować w skupieniu, ale jest fantastyczny jako akcent kolorystyczny. Chcesz ożywić przestrzeń, albo suknię ślubną? Już niewielkie ilości czerwieni dadzą ognia i odwagi.

.

.

Kolor niebieski ZAUFANIE. To kolor zimny i stonowany, ale może być bardzo profesjonalny. W zależności od odcienia może sprawiać odmienne wrażenie. Niebieski to zarówno delikatny błękit letniego nieba jak i ciemna toń oceanu, która może sprawiać wrażenie czegoś niebezpiecznego. Kolor dla osób poszukujących spokoju i skupienia. Nie jest odpowiedni dla osób przygnębionych lub samotników, gdyż może jeszcze pogłębić te cechy. Niebieski jest również kolorem osób twórczych, stąd powiedzenie „z głową w chmurach”. Twórcy bardzo lubią kreować własną przestrzeń i życie.

.

.

Kolor zielony ROZWÓJ. Kolor natury, życia i odnawiania. Jest kolorem odżywczym, relaksu i wytchnienia od codzienności. Zielony kojarzy się z naturalnymi połaciami lasów, łąk i wzgórz. Jest to kolor dla osób nadmiernie aktywny, które potrzebują wyciszenia. Pomoże w zrelaksowaniu się, odnalezieniu wewnętrznej równowagi oraz złagodzeniu napięć. Oczywiście łatwo się domyślić, że jeśli chcesz pobudzić się do działania i jesteś bardzo spokojny to zielony cię uspokoi jeszcze bardziej lub uśpi.

.

.

Kolor brązowy BEZPIECZEŃSTWO. Brąz kojarzy się z naturą, równowagą i poczuciem bezpieczeństwa. Pomoże w koncentracji i przyswajaniu informacji. Czasem może okazać się za ciężki – jest poważnym, spokojnym kolorem a w zbyt dużej ilości może wywołać przygnębienie i oddalenie. Odpowiedni dla osób poszukujących stabilizacji i bezpieczeństwa. Jeśli jesteś osobą skrytą i zamkniętą w sobie unikaj otoczenia brązów, bo przebywanie wśród tej barwy spowoduje twoje przygnębienie. Łatwo go komponować z większością barw jako tło.

.

.

Kolor biały SPOKÓJ. Kolor otwartości, czystości i przestrzeni, który od lat jest ulubioną barwą grafików. Obowiązkowy kolor ślubny, nawiązujący do czystości i dziewictwa. Kojarzy się z lekkością, daje przestrzeń a białe przestrzenie wydają się być większe. Odbija światło i to ta właściwość powoduje, że postrzegamy wnętrze jako obszerne, bo więcej dostrzegamy. Kolor biały wprowadza spokój i harmonię, jest idealnym tłem do wszystkiego. Dobry wybór dla osób zestresowanych, ale jednocześnie kreatywnych i pełnych energii.

.

.

Kolor szary RÓWNOWAGA. Jest neutralnym kolorem, który daje ochronę i wyciszenie. Jest to kolor odprężający, który uspokaja zarówno fizycznie jak i psychicznie. Jest barwą, która może kojarzyć się z dochowaniem sekretu, ukrycia się przed światem zewnętrznym. Szary jest odpowiednim kolorem dla osób poszukujących nowoczesności, chłodu oraz stabilizacji uczuciowej. Nie jest odpowiednim kolorem dla osób smutnych i stonowanych, w którym życiu brakuje kolorów i radości, bo powoduje, że wydają się nijakie i nudne.

.

.

Kolor czarny INSPIRACJA. To kolor tajemniczy jak noc, ale jednocześnie jest elegancki i kojarzy się z czymś odległym i niedostępnym. Kolor podziała inspirująco na osoby pewne siebie i niezależne. Jest kolorem przeznaczonym dla osób odważnych na odpowiedzialnych stanowiskach. Nie jest odpowiednim kolorem dla osób niepewnych siebie, poszukujących sensu w życiu.

.

.

.

Rozejrzyj się wokół siebie.

Jakie emocje w kolorach widzisz? Czy barwy jakimi się otaczasz pasują do Ciebie?

Jeśli nie to czas najwyższy, żeby wprowadzić zmiany, które przekierują twój nastrój i energię życiową na taką jaką chcesz.

.

.ĆWICZENIE

.

Idź do sklepu i kup czerwony lub pomarańczowy kubek na herbatę, wazon lub coś innego stojącego na twoim biurku, żeby wprowadzić energię jeśli cierpisz na jej brak.

Lub odwrotnie.

Bywasz zbyt pobudzony? Przemaluj ściany na zielono lub biało, albo kup parawan w chłodnej naturalnej barwie, żeby odciąć się nim od zgiełku otoczenia i wyciszyć jego barwą.

.

.

.

 

Pamiętaj!

Barwy ciepłe są bardziej wyraziste i potrzeba ich mniej a zimnych więcej, żeby były zauważone i zaczęły wywierać istotny wpływ na twoje samopoczucie.

.

.

.

Przydatne linki do tematu Emocje w kolorach:

.

sprawdź swoją wiedzę o kolorach – TEST DLA SZKOŁY PODSTAWOWEJ http://testy.eduskrypt.pl/barwa__test__z__plastyki__dla__uczniow__szkoly__podstawowej-test-36.html

Znaczenie i symbolika kolorów w identyfikacji wizualnej marki:

https://tuzprzyuchu.pl/znaczenie-symbolika-kolorow-identyfikacji-wizualnej-marki/?fref=gc&dti=292698724421457

.

.

.

.

Jeśli podoba Ci się tekst „Emocje w kolorach”

doceń moją pracę i kliknij lubię to! na www.facebook.com/slubiarnia

Dzięki!

.

..

i zostaw koniecznie kilka słów komentarza poniżej.

 przeczytaj też inne ciekawe wpisy na Ślubnym blogu

Aplikacja do planowania ślubu?

150 utworów na pierwszy taniec

.

.

Więcej informacji o moim stylu pracy :.

.

O MNIE

No Comments

Leave a Reply