Back to top

Wesele na zamku

wesele na zamku

Wesele na zamku

 

Ślub po królewsku – wesele na zamku !

 

 

Czy macie już za sobą decyzję o lokalizacji wesela? A może dopiero myślicie co będzie do was pasować i na długo będzie zapamiętane przez wszystkich uczestników?

Ślub w oczach dziecka kojarzy się z królewską ucztą w bajkowym wystroju. Obudź w sobie dziecko, daj upust skrywanym fantazjom i zorganizuj ślub po królewsku a wesele na zamku. Może być bez dziecięcych tiuli i baloników a w eleganckiej oprawie świata dorosłych. Oczywiście nie można zapomnieć o nucie szaleństwa, bo każdy król lubił wino i śpiew.

 

 

Sesja ślubna Dwor Konopków Modlnica pod Krakowem

 

Jako fotograf miałem możliwość oglądać wesela w bardzo różnym stylu, od tych przystrojonych balonikami i kwiatami z kolorowego papieru, po te ze świecami i żywymi kwiatami. Najważniejszym jednak dla ogólnego odczucia zawsze okazywało się wnętrze w którym odbywała się zabawa.

.

Dlatego zanim jeszcze kupicie jakieś dodatki lub wymyślicie motyw przewodni wystroju trzeba zdecydować jaką przestrzeń dekorujecie.

Królewskie wnętrza dają wielkie pole do fantazji i dalekie są od plastikowej codziennej nowoczesności, a to daje gwarancję, że ten wieczór na długo zostanie w pamięci.

To świetny pomysł na jedyną w swoim rodzaju imprezę – w końcu ślub ma się raz w życiu (wiem, wiem – na ogół).

Zastanawiasz się pewnie czy was na to stać?

Skoro czytasz ten tekst to pewnie nie myślisz o skromnym obiedzie w restauracji obok urzędu stanu cywilnego dla dwunastu osób, tylko o wystawnym weselu dla bliskiego grona. Z pewnością też na waszej liście gości nie ma 250 osób, bo na tak duże imprezy ze względu na koszty i wielkość, bardziej sprawdzi się szkolna sala gimnastyczna lub duży dom weselny.

.

 

Królewski ślub to opcja nieco droższa za osobę niż remiza, jednak przeznaczona dla małej lub średniej ilości zaproszonych gości. Przedział od 30 do 80 osób wydaje się być optymalny.

.

Wnętrza pałacowe i zamkowe w większości na co dzień funkcjonują jako ekskluzywne hotele z salami konferencyjnymi dla gości z całego świata.

Nastawione są na zamożnych inteligentów z upodobaniem do klasyki. Z pewnością właśnie konwencja eleganckiego, klasycznego wystroju i ubioru sprawdzi się tu najlepiej.

.

Nie znaczy to jednak, że owi inteligenci nie lubią się pobawić, bo wystarczy nieco świateł i muzyki żeby zamkowe wnętrza zamiast przytłaczać historią zaczęły tętnić życiem i energią.

.

.

Pracuję w całym kraju jednak najbliższe mi są rejony małopolski a tu zamków i pałaców nie brakuje. Miałem przyjemność fotografować między innymi wesele na zamku w podkrakowskiej Korzkwi w konwencji zapożyczonej z filmów o agencie 007 – Jamesie Bondzie. Obowiązywały stroje wieczorowe, czyli długimi sukniami dla kobiet i smokingi dla mężczyzn. Wizytówki stołów miały oznaczenia nawiązujące do motywów z tego filmu: rewolwer, ośmiornica itp. Na weselu było wielu Anglików, więc nie obyło się bez przemówień, dla których wnętrze okazało się bardzo naturalne.

.

.

Podczas innej imprezy na zamku świetnie sprawdziły się kolorowe światła, które zamontował DJ w sali tanecznej. Wymalowały one białe półokrągłe sklepienia komnaty w fantastyczne – fotogeniczne wzory.

Osobiście bardzo lubię połączenie surowości murów i eleganckich dodatków w postaci lampionów, świec, kwiatów. Dużym atutem dla fotografa okaże się spójne wnętrze wzbogacone o ładne oświetlenie, obrazy, czy nawet arrasy.

..

slub po krolewsku

Slubiarnia fotografia ślubna_reportaż w Willi Decjusza.

.

 

 

.

Zalety:

 • Fotogeniczne, efektowne wnętrze to spore ułatwienie dla fotografa i piękna pamiątka dla was i gości. Na ogół zamki i pałace to wnętrza z górnej półki. Co za tym idzie są zadbane jeśli chodzi o spójność otoczenia i wystroju bez pstrokatych wstawek kolorystycznych (nie ma zaplecza ze śmietnikami na widoku, podniszczonych mebli, zaniedbanych ubikacji i krasnali ogrodowych)
 • Zadbany ogród z ławkami, ładna okolica parku, parking na uboczu budynku
 • Kompleksowa obsługa. Wiadomo, że generuje to koszty, ale na ogół nie musicie szukać, wielu dodatkowych profesjonalistów, tylko przychodzicie „na gotowe”. Większość kwestii organizacyjnych już wraz z wynajęciem sali jest zdejmowana z barków państwa młodych. Oferowane jest doradztwo w kwestii wystroju i dodatków. Manager sali i obsługa mają wypracowany wysoki standard obsługi gości. W kuchni pracuje profesjonalny kucharz oferujący dania z menu, które można indywidualnie dostosować do waszych preferencji i budżetu.
 • Spora elastyczność w wyborze dodatkowych usług typu: fotograf, foto-budka, oprawa muzyczna, atrakcja wieczoru (pirotechnika, czy inne pokazy)
 • Bardziej naturalnym wydaje się oldmobil lub dorożka niż podjechanie pod zamek na quadach.
 • Bardziej sprawdzi się pokaz sztucznych ogni niż zabawy typu wspólne rozbijanie balona biodrami.

.

.

Wady:

 • Duży koszt jednostkowy gościa, drogi wystrój wnętrza (sprawdzą się tylko dodatki na wysokim poziomi estetycznym)
 • Drogi nocleg dla państwa młodych i gości, który jest często opcją konieczną, żeby mieć tego wieczoru lokal na wyłączność.
 • Ograniczenie ilości gości. Na ogół wielkie zamki to muzea niedostępne w branży usługowej. Jeśli myślicie o zaproszeniu od 30 do 80 osób ten wybór wydaje się być optymalny.
 • Możliwe, że manager tego lokalu narzuci wam skorzystanie z firm rekomendowanych przez niego – dekorator wnętrz, catering i obsługa kelnerska sali.
 • Małe zamki myśliwskie wystrojone są porożem i chętnie serwują dania mięsne co może być przeżyciem traumatycznym dla zdeklarowanego wegetarianina i miłośnika zwierząt.
 • Bardziej preferowany jest DJ za względu na ograniczoną ilość miejsca w sali tanecznej.
 • Wiadomo, że wybierając jakąś lokalizację zawężamy wybór wystroju do niej pasującego.

.

 

..

Podziękowania dla kolegów fotografów za pomoc w skompletowaniu poniższej listy zamków i pałaców (małopolska, podkarpackie):

.

.

.

Zamek w Krasiczynie https://www.krasiczyn.com.pl/…/slub-i-przyjecie-weselne…

Zamek Dubiecko http://zamek.dubiecko.com

Pałac Goetz – Brzesko http://www.palacgoetz.pl/

Pałac Śmiłowice – Nowe Brzesko http://palacsmilowice.com/nasza-oferta/wesela/

Ruiny zamku Ogrodzieniec http://www.zamek-ogrodzieniec.pl/

Zamek Korzkiew – Przybysławice http://donimirski.com/pl/zamek-korzkiew/wesela/

.

 

 

.

 

Co o tym myślisz? O organizowaniu ślubu w zamkowych murach?

Opisz przygody / wrażenia znajomych z takich ślubów.

Chętnie przeczytam twoje zdanie, na ten temat zostaw więc kilka słów komentarza poniżej.

Napisz też o czym chciałabyś/ chciałbyś przeczytać w podobnej tematyce?

.

Przydatne linki:

Ten wpis napisałem jako gościnny wpis na stronach portalu ślubnego abcwesele.pl :

 wpis gościnny na abcweselne.pl

inny mój poradnik w tym temacie :

Formalności ślubne. Ile kosztuje ślub poza urzędem?

 

Zobacz więcej informacji o moim stylu pracy :  

 

o mnie

 

 

2 komentarze
 • Bogdan
  19 grudnia 2017 at 14:49

  Ja się troszkę nie zgadzam, nawet jeśli poświęcimy trochę cennego miejsca i zainwestujemy w zespół muzyczny to na pewno nie będziemy żałować. Klimat takiego zespołu w zamku będzie niesamowity, dodatkowo akustyka w takich budynkach zwykle pozwala na uzyskanie bardzo naturalnego dźwięku, co jest niesamowitym przeżyciem zarówno dla gości, jak i pary młodej.

Leave a Reply